UMD PLACES RECORD-59 INDVIDUALS ON FALL NSIC ALL-ACADEMIC TEAMS

All Academic Team 2019-20

A total of 59 University of Minnesota Duluth student-athletes qualified for a spot on the 749-member Northern Sun Intercollegiate Conference All-Academic Team for the 2019-20 fall sport season.
Tue Nov 26, 2019
A program-record 59 University of Minnesota Duluth student-athletes qualified for a spot on the 818-member Northern Sun Intercollegiate Conference All-Academic Team for the 2019-20 fall sport season.

Sports included on the spring NSIC All-Academic Team are men's and women's cross country, football, women's soccer and volleyball. Of those 59 Bulldogs, 30 made the NSIC All-Academic Team of Excellence. 

To be eligible for the NSIC All-Academic Team of Excellence, a student-athlete must maintain a cumulative grade point average of 3.60 or better, while NSIC All-Academic Team members must have a 3.20 cumulative GPA or higher. Additionally, the student-athlete must be a member of a varsity traveling team, have reached sophomore academic and athletic standing and completed one full year at his/her institution.

UMD is represented by seven members of the Bulldog men's cross country team, 13 from women's cross country, 17 from football, 12 from women's soccer and 10 from volleyball.

The Buulldogs' previous high for NSIC All-Academic Team honorees for fall sports was 57 in 2017.

Sport (NSIC All-Academic Team honorees/Team of Excellence selections)

Men's Cross Country (7/4)
Cole Fechner • So. • La Crescent, Minn.*
Kendall Hill • Sr. • Duluth, Minn*
Braydon Kubat • Jr. • Owatonna, Minn.
Christian Leonard • Jr. Elk River, Minn. 
Ethan Olson • So. • Sturgeon Lake, Minn.*
Jonathan Tostenson • So. Murdock, Minn.*
Matthew Trutna • So. Big Lake, Minn.

Women's Cross Country (13/7)
Allison Bartlett • Jr. • Coon Rapids, Minn.
Isabel Bibeau • So. • St. Paul, Minn.
Isabelle Brezinka • Jr. • Anoka, Minn.* 
Gabriella Brinkley • Jr. • Prior Lake, Minn. 
Lexie Chambers • Jr. • Belle Plaine, Minn.*
Melissa Drenckhahn • Jr. Plymouth, Minn.* 
Anna Hall • Jr. • Eveleth, Minn.*

Mackenzie Hall • So. • Dodgeville, Wis. 
Mason Kalander • So. • Holmen, Wis.
Morgan Radel • So. • Arco, Minn.*
Haleigh Reindl • So. • Waterford, Wis. 
Rhianna Rinke • Jr. • North Branch, Minn.*
Elizabeth Schlafke • Sr. • Annandale, Minn.*

Football (17/5) 
John Birkholz • Sr. • Rosemount, Minn. 
Aaron Gorres • Sr. • Cottage Grove, Minn. 
Jake Hansen • So. • Suamico, Wis.*
Bryce Harder • So. • Chippewa Falls, Wis. 
Tyler Keech • So. • Two Harbors, Minn. 
Austin Kurylo • So. • Bristol, Wis. 
Noah LeBlanc • Jr. • Hayward, Wis.*
Dane Lew • So. • Eau Claire, Wis. 
Matt McCann • So. • Eleva, Wis. 
Johnny McCormick • Jr. • Waterford, Wis.*
Dan Monson • Jr. • Inver Grove Heights, Minn.*

Zach Ojile • So. • Blaine, Minn.
Nate Pearson • Jr. • Lake Nebagamon, Wis. 
Beau Reder • Jr. • Superior, Wis. 
Eric Schmitz • So. • Oakfield, Wis. 
Wade Sullivan • So. • Lakeville, Minn. 
Emmanuel Tetteh-Jada • Jr. • Rochester, Minn.*

Soccer (12/6)
Gabby Bland • Jr. • Eagan, Minn.
Mandy Conkel • So. • Eagan, Minn.*
Jenna Eichten • Jr. • Rosemount, Minn.*

Haley Ford • So. • Apple Valley, Minn.
Mikayla Iaquinto • Sr. • Circle Pines, Minn. 
Alli Jenkins • So. • Coon Rapids, Minn.*
Shannon King • So. • Batavia, Ill.* 

Maddie Milbrath • Sr. • Eden Prairie, Minn.
Ebelin Morales Benites • So. • Minneapolis, Minn.*
Julia Osborne • So. • Plymouth, Minn.*

Becca Osborne So. • Green Bay, Wis.
Megan Vatne • So. • Andover, Minn.

Volleyball (10/8)
Emily Balts • Sr. • Loretto, Minn.*
Kate Berg • Jr. • Medina, Minn.*
Megan Freeberg • Jr. • Bloomington, Minn.*
Lexy Langenfeld • Jr. • Hastings, Minn.*
Sydney Lanoue • So. • Tracy, Minn.*

Hanna Meyer • Sr. • Tomahawk, Wis. 
Bailey Ramich • Sr. • Neenah, Wis.*
Brooke Scheurer • So. • Rice Lake, Wis.
Keena Seiffert • Sr. • Chaska, Minn.*
Abby Thor • Sr. • Woodbury, Minn.*

*NSIC Academic Team of Excellence Award winner